Informacje dotyczące wideokonferencji
Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku przeprowadza wideokonferencje oraz rozprawy w sposób zdalny za pomocą dwóch narzędzi:
1. Avaya Scopia - wymaga zainstalowania komponent produktu Scopia Desktop. Szczegółowa instrukcji instalacji również na urządzeniach mobilnych dostępna w załączniku "Instrukcja instalowania Scopia - przeglądarki + mobile v1.1.pdf".
2. Jitsi - wymaga jedynie aktualnej przeglądarki internetowej (rekomendujemy Chrome). Szczegółowa instrukcja obsługi i instalacji na urządzeniach mobilnych w załączniku "instrukcja połączenia JITSI - dla obywatela v1.1.pdf".
Zestaw dobrych praktyk uczestnika wideokonferencji
1. Najlepiej aby uczestnicy wideokonferencji wyposażeni byli w słuchawki z mikrofonem;
2. W przypadku osób początkujących warto przetestować połącznie w pokoju testowym przy wykorzystaniu „Instrukcji instalacji i testowego połączenia programu Scopia”;
3. W przypadku wideokonferencji prowadzonej w formie wykładu lub rozprawy zdalnej, uczestnicy powinni mieć wyciszone mikrofony żeby nie generować niepotrzebnych szumów pochodzących z otoczenia. Mikrofon powinien być włączony tylko na czas udzielenia wypowiedzi. Urządzenie wycisza się z poziomu wideokonferencji klikając na ikonę koło nazwy swojego uczestnika. Jak ikona mikrofonu jest przekreślona uczestnik ma wyłączony mikrofon. Powtórne kliknięcie w ikonę uaktywnia mikrofon;
4. Jeżeli uczestnicy wideokonferencji nie mają potrzeby widzieć się wzajemnie warto wyłączyć przesyłanie obrazu (obciąża łącze). Może wystarczy tylko obraz osoby prezentującej.
5. Moderator spotkania może wyłączyć mikrofony wszystkim uczestnikom i udzielać głosu tylko wskazanym osobom. Można też udzielić głosu w danym momencie wideokonferencji np. wtedy kiedy rozpoczyna się panel dyskusyjny.
W ramach pomocy dla obywateli została uruchomiona telefoniczna linia wsparcia:
nr tel: 71 748 96 00