Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie  z siedzibą w Świdniku

Aktualnie znajdujesz się na:

Ogłoszenie w sprawie II W 2067/24 (RSOW 148/2024)

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku II Wydział Karny zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych w sprawie dot. Pawła Wojtyły sygn. akt II W 2067/24 (RSOW 148/2024) obwinionego o czyn z art. art. 156 § 1kw, o terminie rozprawy, która odbędzie się w dniu 26 marca 2025 r., o godz. 9:00, sala X w Sądzie Rejonowym Lublin -Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku ul. K. S. Wyszyńskiego 18, w której pokrzywdzeni mają prawo uczestniczyć.

POUCZENIE

1. Pokrzywdzonym/pokrzywdzoną jest ten/ta, którego/której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez wykroczenie (art. 25 § 1 k.p.w.).

2. Za pokrzywdzonego uważa się zakład ubezpieczeń w zakresie, w jakim pokrył szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu przez przestępstwo lub jest zobowiązany do jej pokrycia (art. 49 § 3 k.p.k. w zw. z art. 25 § 3 k.p.w.).

3. Za pokrzywdzonego, który nie jest osobą fizyczną, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jego imieniu (art. 51 § 1 k.p.k. w zw. z art. 25 § 3 k.p.w.).

4. Jeżeli pokrzywdzonym/pokrzywdzoną jest małoletni/małoletnia albo ubezwłasnowolniony/ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo, prawa jego/jej wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony/pokrzywdzona pozostaje(art. 51 § 2 k.p.k. w zw. z art. 25 § 3 k.p.w.).

5. Jeżeli pokrzywdzonym/pokrzywdzoną jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, jego/jej prawa może wykonywać osoba, pod której pieczą pokrzywdzony/pokrzywdzona pozostaje (art. 51 § 3 k.p.k. w zw. z art. 25 § 3 k.p.w.).

6. Niestawiennictwo prawidłowo powiadomionego pokrzywdzonego/powiadomionej pokrzywdzonej na rozprawę/posiedzenie nie tamuje toku sprawy (art. 29 § 1 k.p.w.).b)

7. Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie, wystawionego przez lekarza sądowego (art. 117 § 2a k.p.k. w zw. z art. 38 § 1 k.p.w.). Informacje o miejscach, dniach i godzinach przyjęć lekarzy sądowych, wraz z ich imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu, wywiesza się na tablicach w siedzibach sądów, prokuratur, komend  i komisariatów Policji, innych organów uprawnionych do prowadzenia dochodzeń, okręgowej rady adwokackiej i rady okręgowej izby radców prawnych, położonych w obszarze właściwości danego sądu okręgowego, a także w  miejscach wykonywania zawodu lekarza przez lekarzy sądowych (art. 8 ust. 1 ustawy o lekarzu sądowym).

8. Pokrzywdzony przebywający/pokrzywdzona przebywająca za granicą, ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju; w razie nieuczynienia tego pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju albo, jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy uważa się za doręczone (art. 138 k.p.k. w zw. z art. 38 § 1 k.p.w.).

9. Jeżeli pokrzywdzony/pokrzywdzona, nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone (art. 139 § 1 k.p.w. w zw. z art. 38 § 1 k.p.w.).

10. Pokrzywdzony/pokrzywdzona może korzystać z pomocy jednego pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny, a w wypadku, gdy pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, także pracownik tej instytucji lub jej organu nadrzędnego (art. 30 § 1 k.p.w.).

11. Pełnomocnika ustanawia pokrzywdzony/pokrzywdzona (art. 83 § 1 k.p.k. w zw. z art. 30 § 2 k.p.w.).

12. Gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, pokrzywdzonemu/pokrzywdzonej który/ która nie ma obrońcy z wyboru, wyznacza się na jego/jej wniosek pełnomocnika z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów reprezentacji bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Sąd może cofnąć wyznaczenie pełnomocnika, jeżeli okaże się, że nie istnieją okoliczności, na podstawie których go wyznaczono (art. 30 § 2 k.p.w.).

13. Pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes lub referendarz sądowy sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Pełnomocnik z urzędu wyznaczany jest z listy pełnomocników. Wniosek o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu prezes sądu, sąd lub referendarz sądowy rozpoznaje niezwłocznie. Jeżeli okoliczności wskazują na konieczność natychmiastowego podjęcia reprezentacji, prezes sądu, sąd lub referendarz sądowy powiadamia telefonicznie albo w inny sposób stosownie do okoliczności oskarżyciela posiłkowego oraz pełnomocnika o wyznaczeniu pełnomocnika z urzędu (art. 30 § 2 k.p.w.)

14. Ustanowienie pełnomocnika lub wyznaczenie pełnomocnika z urzędu uprawnia go do działania w całym postępowaniu, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli nie zawiera ograniczeń. Wyznaczenie pełnomocnika  z urzędu nakłada na niego obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli jednak czynności należy dokonać poza siedzibą lub miejscem zamieszkania pełnomocnika z urzędu, prezes sądu, przed którym ma być dokonana czynność, lub referendarz sądowy tego sądu, na uzasadniony wniosek dotychczasowego pełnomocnika może wyznaczyć do dokonania tej czynności innego pełnomocnika spośród miejscowych adwokatów lub radców prawnych. Pełnomocnik wyznaczony z urzędu w postępowaniu kasacyjnym lub w postępowaniu o wznowienie postępowania powinien sporządzić i podpisać kasację lub wniosek o wznowienie postępowania albo poinformować na piśmie sąd, że nie stwierdził podstaw do wniesienia kasacji lub wniosku o wznowienie postępowania. Jeżeli kasacja lub wniosek zostaną wniesione, pełnomocnik ten jest uprawniony do udziału w toczącym się postępowaniu (art. 84 k.p.k. w zw. z art. 30 § 2 k.p.w.).

15. Udział pełnomocnika w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim oskarżyciela posiłkowego (art. 86 § 2 k.p.k. w zw. z art. 30 § 2 k.p.w.).

16. Pokrzywdzony/pokrzywdzona może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego (art. 25 § 4 k.p.w.).

Wyjaśnienie:

W treści pouczenia, w nawiasach wskazano między innymi podstawę prawną danego twierdzenia; użyty skrót "k.p.k." oznacza ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, której tekst został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z 1997 r. Nr 89, poz. 555 i niektórych Dziennikach opublikowanych później; skrót "k.p.w." oznacza ustawę z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, której tekst został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z 2013 r. poz. 395 oraz niektórych Dziennikach opublikowanych później.

Akt prawny, o którym mowa w pkt 7 zd. 2, tj. ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sadowym, został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z  2007 r. Nr 123,  poz. 849 i niektórych Dziennikach opublikowanych później.

a) w zależności od decyzji sądu, pouczenie może odnosić się bezpośrednio do rozprawy albo posiedzenia
b) uwzględnia się o ile ustawa nie stanowi inaczej
c) uwzględnia się, o ile sąd tak postanowi

 

 

 

 

 

Metadane

Data publikacji : 28.01.2025
Podmiot udostępniający informację:
Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Monika Ośródek II Wydział Karny
Osoba udostępniająca informację:
Marta Bil-Miduch Oddział Administracyjny

Opcje strony

do góry